ruse

Новини

icon
icon
icon
icon

ЕС като остров на стабилност: Какво означава търговската несигурност за бизнес климата и инвеститорите?

22.04.2025

В контекста на глобални търговски сътресения, предизвикани от въведените нови мита от администрацията на президента Доналд Тръмп, Европейският съюз все повече се очертава като привлекателна и предвидима зона за търговия и инвестиции. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в ексклузивен коментар за Politico от 22 април 2025 г.

„В един все по-непредвидим свят, страните се нареждат на опашка, за да работят с Европа“, подчерта тя.

Промяна на глобалния ред

След като на 2 април президентът Тръмп обяви 20% „реципрочни“ мита за Европейския съюз и 10% за повечето останали страни, пазарите реагираха с остри спадове. По данни на Световната търговска организация, евентуалното повторно въвеждане на по-високи тарифи може да доведе до свиване на световната търговия с 1.5% през 2025 г., като Северна Америка ще понесе най-тежкия удар.

ЕС остава под 10% основна митническа тежест, но продължава да плаща 25% мита за стомана, алуминий и автомобили. Междувременно, търговският натиск между САЩ и Китай доведе до въвеждане на мита от над 100% и от двете страни.

ЕС – партньор за устойчиво сътрудничество

На този фон Урсула фон дер Лайен акцентира върху нарасналия интерес към партньорство с ЕС. Само през последните седмици тя е водила разговори с представители на Исландия, Нова Зеландия, Малайзия, Филипините, Канада, Индия и Обединените арабски емирства, които търсят стабилност и предвидимост.

„Европа стои стабилно, основана на ценности, готова да оформи бъдещето“, каза тя, позовавайки се и на скорошно проучване на Евробарометър, според което 74% от гражданите на ЕС подкрепят членството си в съюза – най-високото ниво от 40 години насам.

Търговски несигурности и европейски инициативи

Докато Белият дом води индивидуални разговори с национални лидери, включително с премиера на Италия Джорджа Мелони, ЕС насочва вниманието си към задълбочаване на търговските си отношения с Латинска Америка (Mercosur), Азия и Африка, както и към укрепване на вътрешния пазар.

Предвижда се визита на фон дер Лайен в Китай по-късно тази година за разговори с президента Си Дзинпин – ясен знак за геоикономическа активност и опит за балансиране на глобалното влияние.

Какво означава това за България и региона на Русе?

В условия на международна търговска поляризация, предвидимостта и регулаторната стабилност на ЕС могат да се превърнат в ключово предимство за страни-членки като България. За Русе, който е утвърден логистичен и индустриален център в региона, това отваря нови перспективи:

  • Позициониране като надежден хъб за компании, търсещи достъп до европейския пазар и изнасящи към Северна Америка при благоприятен режим;
  • Привличане на партньори от трети страни, особено такива, които търсят предвидимост след мита от страна на САЩ;
  • Разширяване на индустриалното сътрудничество със страни като Индия, Канада или Нова Зеландия в контекста на нови търговски споразумения.

Източник: Politico, 22 април 2025 г., Von der Leyen: World is ‘lining up’ to work with Europe amid Trump’s trade war

Следете нашите публикации за повече информация и актуални новини:



ИНВЕСТИЦИОНЕН ПРОФИЛ
НА ОБЩИНА РУСЕ

Разгледайте пълния каталог тук:

Изтегли PDF

Copyright © Ruse 2021 - 2023
© Снимки: Явор Мичев