04.02.2025
Търговските отношения между САЩ и Китай отново влизат в период на напрежение след като американската администрация въведе нови 10% мита върху всички китайски стоки. В отговор, Китай наложи 15% контрамита върху американски въглища, втечнен природен газ и 10% върху суров петрол и земеделски машини. Освен това, Пекин предприе мерки за ограничаване на износа на редки минерали, жизненоважни за индустрии като електрониката и възобновяемите енергийни източници.
Докато търговската война между двете най-големи икономики на света пряко засяга САЩ и Китай, Европа също ще почувства отражението на тези мерки – от промените в глобалните вериги за доставки до нестабилността на пазарите и инвестиционните потоци.
Европейският съюз (ЕС) е силно интегриран в глобалните вериги на стойността. Много европейски компании разчитат на китайски компоненти и суровини за производството си, което означава, че по-високите разходи за китайските стоки ще доведат до повишени производствени разходи и в Европа.
Ограничаването на износа на редки минерали като волфрам, молибден и телур, използвани в полупроводници, батерии и слънчеви панели, ще се отрази негативно на европейските индустрии, особено на производителите на електромобили и възобновяема енергия. Забавяне на доставките или поскъпване на тези суровини може да ограничи конкурентоспособността на европейските производители.
Несигурността, породена от новата търговска война, вече доведе до ръст в цената на златото, което обикновено се възприема като „сигурен актив“ при икономически трусове. Според анализи на Barron’s, нестабилността на глобалните пазари ще засегне европейските акции и капиталовите потоци, особено в индустриите, които разчитат на международна търговия.
Инвеститорите в Европа могат да станат по-предпазливи, което да доведе до забавяне на големи капиталови проекти, намаляване на бизнес инвестициите и по-ниска заетост в засегнатите сектори.
От друга страна, някои европейски компании могат да се възползват от промените в глобалната търговска среда.
Европейските лидери следят отблизо развитието на търговския конфликт и оценяват потенциалните му последици. Сред възможните мерки за справяне с негативните ефекти са:
Новите тарифи между САЩ и Китай ще имат дългосрочен ефект върху световната икономика, като Европа няма да остане изолирана от последиците. Докато по-високите разходи за доставки и несигурността могат да натежат върху европейските компании, промяната във веригите на доставки също създава нови възможности за икономиките на ЕС.
Компаниите и политиците в Европа ще трябва да адаптират стратегиите си към новата реалност, като насърчават диверсификацията на пазарите, инвестициите в иновации и създаването на по-устойчиви и независими индустриални сектори.
Следете нашите публикации за повече анализи и икономически новини!
ИНВЕСТИЦИОНЕН ПРОФИЛ
НА ОБЩИНА РУСЕ
Разгледайте пълния каталог тук: