ruse

Новини

icon
icon
icon
icon

МВФ ревизира надолу прогнозите за ръста на българската икономика: Възможности и предизвикателства за компаниите

24.10.2024

Международният валутен фонд (МВФ) ревизира надолу прогнозата си за ръста на българската икономика за 2024 г., като понижи очакванията от 2.7% на 2.3%. Това е поредният сигнал за забавяне на икономическия растеж в страната, на фона на глобалните икономически предизвикателства, протекционизма и търговските войни. Прогнозата за 2025 г. също е коригирана надолу – до 2.5%.

Причини за корекциите

Основният фактор за понижените очаквания за България е по-слабото промишлено производство и спадът на износа. МВФ отчита, че външното търсене продължава да е слабо, а растежът на икономиката се поддържа основно от вътрешното потребление. Освен това, фондът посочва забавянето на усвояването на европейски средства и закъсненията по Националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) като допълнителни предизвикателства за икономиката на страната.

Инфлация и безработица

Според МВФ, инфлацията в България ще се понижи до 2.8% през 2024 г., а през 2025 г. ще достигне 2.6%. Въпреки тези понижения, инфлацията ще остане стабилна около 2% в следващите няколко години. Безработицата също ще се запази на ниски нива, с очаквано минимално понижение до 4.2% през 2025 г.

Глобална икономика: Рискове и устойчивост

МВФ отбелязва, че глобалната икономика остава устойчива на фона на инфлационните предизвикателства, като успява да избегне рецесия. Прогнозите за глобалния ръст са запазени на 3.2% за 2024 г., но фондът предупреждава за нарастващия риск от протекционизъм и търговски войни. Подобни мерки биха могли да намалят глобалното икономическо производство с до 1.3% през 2026 г., ако значителна част от световната търговия бъде засегната от по-високи мита.

Какво означава това за бизнеса в Русе и региона?

За бизнеса в Русе и региона, тези прогнози подчертават необходимостта от гъвкавост и адаптация към променящите се условия на пазара. Компаниите, които разчитат на износа, особено към европейските пазари, могат да се сблъскат с предизвикателства, свързани със слабия външен пазар и затрудненото търсене. Въпреки това, стабилните нива на инфлация и безработица създават условия за относителна стабилност във вътрешния пазар.

Прогнозите на МВФ сочат, че вътрешното потребление ще продължи да играе ключова роля за икономиката на България. За компаниите в Русе и региона това означава, че е важно да продължат да развиват своите вътрешни пазари и да укрепват връзките с местни партньори.

Заключение

Макар да има известна икономическа несигурност, както на национално, така и на глобално ниво, българският бизнес има възможности за развитие и стабилност. Важно е компаниите в Русе и региона да следят глобалните тенденции, да се адаптират към промените и да продължат да търсят начини за подобряване на своята конкурентоспособност, като инвестират в иновации и диверсифицират пазарите си.

---

Източник: Капитал

Прочетете статията на Васил Минков: МВФ сви очакванията си за ръста на българската икономика до 2.3% тази година

---

Следете нашите канали за още новини и актуална информация: 



ИНВЕСТИЦИОНЕН ПРОФИЛ
НА ОБЩИНА РУСЕ

Разгледайте пълния каталог тук:

Изтегли PDF

Copyright © Ruse 2021 - 2023
© Снимки: Явор Мичев