ruse

Новини

icon
icon
icon
icon

ЕЦБ понижи основните лихвени проценти: Какво означава това за инвестиционната активност и достъпа до финансиране?

25.03.2025

На 20 март 2025 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) публикува своя втори за годината Икономически бюлетин, представящ основните икономически и парични анализи, върху които се основават решенията на Управителния съвет. Документът излиза осем пъти годишно и дава представа за икономическите тенденции в еврозоната, инфлационната динамика, условията за кредитиране и възможностите за растеж.

Сред основните акценти в настоящото издание са понижаването на основните лихвени проценти, ревизираните прогнози за инфлацията и икономическия растеж, както и подобряването на достъпа до финансиране за бизнеса. Тези фактори имат важно значение не само за страните в еврозоната, но и за държави като България, която е в процес на присъединяване към валутния съюз.


Основни изводи от икономическия бюлетин на ЕЦБ

Паричната политика в услуга на растежа и стабилността

На заседанието си от 6 март 2025 г. ЕЦБ понижи с 25 базисни точки всички три основни лихвени процента – решение, което отразява умерената инфлация и постепенното възстановяване на икономическата активност. Очаква се този подход да улесни финансирането на икономиката и да подпомогне както потребителското търсене, така и инвестиционната активност в еврозоната.

Инфлацията се движи към целевите нива

Анализите на ЕЦБ показват, че инфлационният натиск продължава да отслабва. Прогнозата за средната инфлация в еврозоната през 2025 г. е ревизирана до 2,3%, основно поради корекциите в цените на енергията. Очаква се през 2026 г. тя да спадне до 2,0%, като през 2027 г. достигне целевите 1,9%. В същото време основната инфлация (без храни и енергия) остава устойчива, отразявайки по-бавния темп на пренос на разходите по веригата на доставки към крайните цени.

Умерен растеж с предпазлив оптимизъм

Реалният БВП на еврозоната нараства слабо – с 0,1% през четвъртото тримесечие на 2024 г. Прогнозите за 2025 г. очертават умерен ръст от 0,9%, като се очаква икономиката да ускори темпа си до 1,5% през 2026 г. и 1,6% през 2027 г. Основни двигатели на растежа остават вътрешното потребление и износът, но несигурността, свързана с геополитическите рискове и глобалната търговия, продължава да оказва влияние върху бизнес доверието.

Финансови условия в подкрепа на инвестициите

Според проучванията на ЕЦБ, достъпът до кредити за предприятия и домакинства леко се подобрява. Забавянето на ръста на лихвите и стабилизирането на финансовите пазари създават условия за възстановяване на инвестиционната активност, особено в индустриални сектори и в областта на зеления преход и дигитализацията. Лихвените проценти по нови кредити за предприятия започват да се понижават, като се очаква тенденцията да се запази през следващите тримесечия.


Възможности за България и региона на Русе

Въпреки че България все още не е член на еврозоната, решенията на ЕЦБ имат значим косвен ефект върху българската икономика, особено в контекста на фиксирания курс на лева към еврото. По-ниските лихвени равнища в Европа влияят върху условията за финансиране и доверието на инвеститорите, както на национално, така и на регионално ниво.

За бизнес средата в Русе, която вече се утвърждава като атрактивна дестинация за нови инвестиции, това създава допълнителни възможности за развитие. Намалението на лихвите в еврозоната може да облекчи достъпа до капитал за компании, които търсят разширяване на дейността си или инвестиции в производствен капацитет. Същевременно, предстоящото присъединяване на страната към еврозоната добавя елемент на макроикономическа стабилност, който е от ключово значение за дългосрочни стратегически проекти.


Пълен текст на Икономическия бюлетин на ЕЦБ, бр. 2 / 2025 г. (на български език):

Икономически бюлетин – ECB Economic Bulletin, Issue 2 / 2025

Източник: Европейска централна банка (ecb.europa.eu)


Следете нашите публикации за повече информация и актуални новини:



ИНВЕСТИЦИОНЕН ПРОФИЛ
НА ОБЩИНА РУСЕ

Разгледайте пълния каталог тук:

Изтегли PDF

Copyright © Ruse 2021 - 2023
© Снимки: Явор Мичев