Русе е град на свободния дух!
Русе е град с многовековна история. Център и кръстопът на различни влияния.
Началото на съвременния град Русе е поставено преди повече от 23 века със създаването на антично пристанище на древните траки. В края на I-ви век римската крепост Сексагинта Приста (от лат. Sexaginta Prista - "Пристанище на 60 кораба") става част от римския дунавски лимес – северната граница на империята. През Средновековието градът съществува като едно селище заедно с днешния румънски град Гюргево. От началото на XVII-ти век Русе се развива като търговски център, пристанището му е особено важно за стокообмена между Централна Европа и Балканите.
През 60-те години на XIX-ти век градът, тогава Русчук, става столица на Дунавската провинция в Османската империя, с територия колкото днешна България. Изграждат се първите индустриални предприятия, железопътна линия. Историята на Русе е свързана с имената на националните герои от епохата на Българското Възраждане. Множество премиери на Модерността в България се случват именно в Русе, като нареждат града сред най-важните културно-исторически центрове в страната. Космополитният дух на града от началото на XX-ти век оживява в творчеството на родения в Русе хуманист Елиас Канети – единственият Нобелов лауреат с български произход. "Всичко, което преживях по-късно, вече се бе случило някога в Русчук", си спомня Канети.
Днес Русе посреща своите гости с разнолик културен календар и впечатлява с богато културно-историческо и архитектурно наследство. Над 260 сгради паметници на културата и десетки обекти със знак "Европейско културно наследство" са плод на предприемчивия и европейски дух на русенци, привлекли в края на XIX-ти и началото на XX-ти век видни европейски архитекти и строители за изграждането на градска архитектурна среда без аналог в България. Емблематичните Доходно здание и Паметник на Свободата на централния градски площад будят възхищение. Неслучайно, градът и до днес носи прозвището "Малката Виена".
За да бъде Русе град на културна и творческа динамика, допринася наличието на авторитетни културни организации и институти – Драматичен театър "Сава Огнянов", Държавна опера – Русе, Регионална библиотека "Любен Каравелов", Регионален исторически музей, Русенска художествена галерия, Държавен куклен театър, Клуб на дейците на културата, Общински младежки дом и др.
Разнообразните истории, които Русе разказва, правят региона атрактивно място за туризъм. Град Русе се характеризира с концентрация на хотели, ресторанти и културни атракции, каквито липсват в радиус от 150 км. 73 са регистрираните средства за подслон и места за настаняване, с категоризация от 1 до 4 звезди. Над 70 места за хранене предлагат разнообразна местна, традиционна българска и чуждестранна кухня. Ежегодно, Община Русе организира конкурса "Дунавски Лимес", за да стимулира подобряване качеството на туристическото предлагане.
Русе е разпознаваема дестинация за круизен туризъм. Ежегодно хиляди туристи, предимно от САЩ и Западна Европа, акостират на дунавския бряг в Русе и се отправят на завладяваща разходка, за да установят, че градът съхранява общото европейско наследство, но се отличава със свой собствен стил и характер. Всяка година се увеличава броят на круизните кораби, спиращи в Русе, а с това и броят на чуждестранните туристи и реализираните нощувки. Дунав Турс АД със седалище в гр. Русе е единственият български корабособственик, който осъществява европейски речен круизен туризъм. Водеща в сферата на круизния туризъм е и А.Н. Балкантурс ЕООД. За улеснение и ориентиране на туристите в Русе функционира Туристически информационен център.
В непосредствена близост до Русе се намират обекти, обявени от ЮНЕСКО за световно културно и природно наследство: Ивановски скални църкви, Биосферен парк "Сребърна", Тракийска гробница край с. Свещари, Велико Търново и Арбанаси. На няколко километра се намира скалният манастир "Св. Димитър Басарбовски". Уникалните природни дадености на Дунавското крайбрежие и съхраненото биоразнообразие в Природен парк "Русенски Лом" са допълнителни атракции за активните туристи и пътешественици.
През 2016 г. Община Русе спечели приза в категорията "Община за културно-исторически туризъм" в организирания за първа година от Министерството на туризма конкурс "Годишни награди за туризъм ".
През 2017 г. Община Русе беше удостоена от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация с приз за "Най-добро маркетингово позициониране и нови туристически атракции".