Община Русе се намира в Североизточна България, разположена е на високия десен бряг на най-международната река в света – Дунав. Като петия по население в страната и най-голям пристанищен град по Дунавското крайбрежие в България, Русе е динамично средище на икономически живот, значим транспортен възел и оживен културен център. Град Русе е и център на Северен централен район за планиране, Област и Община Русе.
Безспорно конкурентно предимство на Община Русе е нейното стратегическо местоположение. Принадлежността към Дунавския макрорегион благоприятства социално-икономическото ѝ развитие. Община Русе е достъпна чрез всички видове транспорт. Русе е кръстопът на два паневропейски коридора: №9 (свързващ Северна с Южна Европа, Балтийско със Средиземно море) и №7 (превръщащ река Дунав във вътрешноконтинентална връзка между Източна и Западна Европа). Пресичането на двата транспортни коридора при Русе поставя региона на картата на трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T) и създава отлични предпоставки за развитие на транспорта и транспортната инфраструктура. Оттук преминава и транспортният коридор Европа-Кавказ-Азия, известен като ТРАСЕКА.
В контекста на членството на България и Румъния в Европейския съюз, Русе се превръща в град-лидер на трансгранично сътрудничество, изграждайки нова динамика на процесите в българо-румънския трансграничен регион. Държавната граница с Румъния, която дълги години играе ролята на разделителна линия, днес вече е връзка, предлагаща огромен потенциал за развитие на нови икономически партньорства, сектори и пазари.
Тук се намира първият и доскоро единствен мост между България и Румъния – Дунав мост, предназначен за сухопътен и железопътен транспорт. Русе и срещуположният град Гюргево споделят дългосрочен мастерплан за развитие, а общата им граница ги свързва с още 10 европейски държави и 4 дунавски столици. На около 70 км от Русе, по първокласен път, се достига до румънската столица Букурещ, с население от над 2 млн. души. Принадлежността към трансграничната агломерация Русе-Гюргево-Букурещ и многомилионният ѝ пазар определят инвестиционната привлекателност на региона.
Селищната мрежа на Общината включва 14 населени места – 2 града и 12 села. Средното разстояние между населените места е сравнително малко – 4.44 км, което е от съществено значение за свързаността на територията на Общината.
Равномерно разпределена и в добро състояние е пътната мрежа в Община Русе. В процес на изграждане е магистрала между Русе и Велико Търново, която ще свърже региона с автомагистрала "Хемус". Всички населени места в Общината се обслужват от обществен транспорт.
Добре развита е железопътната инфраструктура. От първостепенно значение за икономическата свързаност са жп линиите по направленията Русе-Варна (връзка между Дунав и Черно море) и Русе-Горна Оряховица (пресечна точка на всички главни жп линии в Северна България). От своя страна, жп транспортът в Русе има стратегическо значение за осъществяване на комбинирани превози по коридори №7 и №9. Освен централната пътническа гара, има две разпределителни, една техническа и три товарни гари, които обслужват промишлените зони в гр. Русе.
Пристанище Русе е най-голямото в българския участък на река Дунав. Развит мултимодален център е, с възможности за комбиниране на воден, автомобилен и железопътен транспорт. На крайбрежната ивица на Русе, която се простира от км 505 до км 480, са разположени пристанища и пристанищни терминали с национално, регионално и специално предназначение. Пристанище Русе разполага с три терминала: Изток, Център (пътнически терминал) и Запад.
На 17 км от гр. Русе, в близост до с. Щръклево, се намира Летище Русе. От 2015 г. то е собственост на Община Русе, а от 2016 г. притежава лиценз за летателна площадка за малки самолети.